متاسفانه مرورگر شما از سایت قالب بازارستان پشتیبانی نمیکند
لطفا از لینک زیر مرورگرتان را بروزرسانی یا یک مرورگر دیگر دریافت کنید
browsehappy.com

بررسی بازی Age of Empires 4

استراتژی از آن سبک‌هایی است که حتی اگر در آن خبری از یک داستان خاص هم نباشد و در عوض بازی بتواند یک تجربه Skirmish یا رقابتی جذاب ارائه دهد، کم‌تر کسی از نتیجه نهایی ناراضی خواهد بود. بااین‌حال Age of Empires 4، از آن دست بازی‌های این سبک است که از قضا داستان و به‌طور دقیق‌تر بخش کمپین داستانی را هم حسابی جدی گرفته و ازطریق آن، مخاطب را غرق در اتفاقاتی تاریخی می‌کند. استودیو رلیک برای بخش کمپین بازی، سراغ چهار خط داستانی مختلف رفته که در جریان آن‌ها، سری به انگلستان می‌زنیم، با مغول‌ها همراه می‌شویم و نگاهی هم به ماجراجویی روس‌ها داریم.

یکی از اولین نکاتی که در تجربه کمپین بازی شدیدا به‌چشم می‌آید، نوع روایتی است که سازندگان برای تعریف داستان مراحل این بخش در نظر گرفته‌اند؛ برای این منظور، شاهد ویدیو‌هایی مستند‌مانند هستیم که اکثرا وضعیت فعلی مناطق مورد‌بحث را با تصاویری از شکل لشکرکشی ارتش‌ها در گذشته یا نحوه قرار گرفتن نیرو‌ها در قلعه‌ها و مواردی از این دست ترکیب کرده‌اند و تلفیق این ویدیو‌ها با یک روایت صوتی بسیار جذاب و موسیقی‌هایی متناسب، باعث شده تا روایت کلی بازی بسیار حماسی، جذاب و مثل دیدن یک مستند تاریخی واقعا درجه‌یک باشد.

البته که صرفا رفتن سراغ یک شیوه روایت جذاب، باعث خلق یک کمپین موفق نمی‌شود و بازی برای ارائه تجربه‌ای موفق در این زمینه، نیاز به مراحل خوبی هم دارد؛ اتفاقی که از قضا به‌خوبی در Age of Empires 4 رخ داده است. در جریان مراحل بازی، گاهی باید تا زمان فرا رسیدن نیرو‌های کمکی، دربرابر حمله دشمن از قلعه خودمان دفاع کنیم، گاهی در یک میدان نبرد بزرگ به مصاف ارتش دشمن برویم و گاهی هم در قالب یک گروه کوچک از نیرو‌های وفادار، در جنگل‌ها کمین کنیم و تجهیزات نظامی دشمن را از بین ببریم.

این‌ها، فقط بخش بسیار کوچکی از مراحل پرتعدادی هستند که بخش کمپین بازی برای مخاطب تدارک دیده و تازه در جریان کمپین‌های مربوط‌به مغول‌ها و روس‌ها، مراحل به‌مراتب جذاب‌تری هم داریم که اپیک گیمز در آن‌ها حتی دست به ساختارشکنی هم می‌زند و تجربه‌ای متفاوت از آنچه که به‌طور کلی Age of Empires را به آن می‌شناسیم، ارائه می‌دهد. تمامی این‌ها وقتی دست به‌دست هم می‌دهند، باعث می‌شوند تا تجربه کلی بخش کمپین بازی مملو از مراحل جذاب، شکل روایتی بسیار قوی و ارزشمند و چالش‌های شیرین باشد که خیلی خوب آن حس به موفقیت رسیدن تمدن‌های مورد‌بحث را به بازیکن هم منتقل می‌کند و همچنین حکم یک بخش آموزشی بسیار کامل را هم دارد و بازیکنان با تجربه کمپین، بسیاری از مکانیک‌ها و ویژگی‌های بازی را یاد خواهند گرفت و از رفتن به سراغ قسمت‌های آموزشی، بی‌نیاز خواهند شد.

اما خب Age of Empires 4، فقط محدود به بخش کمپین هم نمی‌شود. یکی از قسمت‌های آشنا و محبوب همیشگی مجموعه یعنی حالت Skirmish در این نسخه هم حضور دارد و می‌توانید با انتخاب یکی از هشت تمدن موجود در بازی و شخصی‌سازی تنظیمات از شکل و اتمسفر نقشه گرفته تا شرایط رسیدن به پیروزی و همچنین میزان منابع اولیه، سناریو دلخواه خودتان را بسازید و وارد بازی شوید. البته یک سری شرایط پیش‌فرض هم در این قسمت در نظر گرفته شده است که می‌توان با آن‌ها هم بازی کرد.

به تمدن‌های حاضر در بازی اشاره کردیم و شاید حضور فقط هشت حکومت تاریخی در بازی، رقم خیلی زیادی به‌نظر نرسد. ولی خب سازندگان، تا حد قابل قبولی در ارائه یک تجربه متفاوت از بازی کردن با هریک از تمدن‌ها، موفق ظاهر شده‌اند. درواقع، هرچند برخی از کشور‌ها مثل انگلستان یا فرانسه شباهت زیادی به هم دارند و در کل هم برخی از نیرو‌ها و ویژگی‌ها بین تمدن‌های بازی مشترک است، ولی شاهد یک سری خصوصیات منحصربه‌فرد هم هستیم که برگرفته از ویژگی‌های آن گروه در واقعیت هستند و این‌ها، حس و حال متفاوتی به بازی کردن با هریک از تمدن‌ها داده است.

برای مثال، سازندگان خیلی خوب آن شکل زندگی قبیله‌ای مغول‌ها را در بازی اجرا کرده‌اند یا برای روس‌ها، امکان کسب طلا ازطریق شکار کردن را فراهم کرده‌اند. چینی‌ها ویژگی جمع‌آوری مالیات را دارند و از یک سری نیرو‌های مخصوص بهره می‌برند که از جمله آن‌ها، می‌توان به Palace Guard‌ها به‌جای Men At Arms‌ها اشاره کرد. به همین ترتیب، هندی‌ها هم امکان استفاده از فیل‌ها را دارند یا عرب‌های عباسی با شترسواران خودشان به نبرد با دشمن می‌روند. حتی نحوه ارتقای عصر‌ها هم گاهی بین تمدن‌ها متفاوت است و درحالی‌که برای برخی کشور‌ها شاهد هستیم که باید با استفاده از کارگر‌ها سازه‌های مخصوصی برای این منظور بسازیم، برخی هم امکان ارتقا را ازطریق فقط یک سازه فراهم می‌کنند.

این خصوصیات متفاوت تمدن‌های حاضر در بازی، البته گاهی به بالانس آن هم ضربه می‌زند که قطعا در آپدیت‌های بعدی باید مورد‌توجه قرار بگیرد ولی همین موارد به ارزش تجربه بازی هم اضافه می‌کنند و بازیکنان، می‌توانند بسته به سبکی که دوست دارند Age of Empires 4 را تجربه کنند، سراغ تمدن مناسب بروند و در بازی با آن به مهارت برسند. البته باید اشاره کنیم که انتظار می‌رود به مرور زمان در قالب محتویات الحاقی، شاهد اضافه شدن تمدن‌های بیش‌تری هم به بازی باشیم.

Age of Empires 4 همچنین یک بخش چندنفره آنلاین هم دارد؛ بخشی که در آن هم می‌توانید سراغ نبرد با بازیکنان واقعی بروید و حتی به مرور با بالا رفتن سطح‌تان وارد مسابقات رتبه‌بندی‌شده شوید یا اگر خیلی دنبال چالش رقابت‌های آنلاین نیستید، امکان تجربه بازی به‌شکل Co-Op هم فراهم شده و می‌توانید کنار سایر، با هوش مصنوعی مبارزه کنید؛ کیفیت سرور‌های بازی هم در این بخش خوب است و خیلی راحت قادر به پیدا کردن بازی و تجربه آن خواهید بود. سازندگان مواردی مثل آبجکتیو‌های روزانه هم برای بازی در نظر گرفته‌اند که با انجام دادن آن‌ها و اقدامات دیگر، به مرور سطح شما در بازی افزایش پیدا خواهد کرد.

اما وقتی صحبت از یک بازی استراتژی می‌شود، قطعا فراتر از هر محتوای ارائه‌شده در اثر و مواردی که مفصل در موردشان صحبت کنیم، داشتن یک هسته گیم‌پلی ارزشمند است که اهمیت پیدا می‌کند و می‌تواند مرز بین یک اثر با‌ارزش را با یک سرگرمی صرفا چند‌ساعته تعیین کند. رلیک گیمز در این زمینه، بیشتر از اینکه بخواهد ریسک کند و اثری انقلابی در مجموعه Age of Empires بسازد، سعی کرده تا به گیم‌پلی کلی مجموعه و مخصوصا گیم‌پلی Age of Empires 2 وفادار باشد و صرفا با درنظرگرفتن یک سری بهبود‌ها و تغییرات جزئی، همان فرمول آشنا و در عین حال موفق قبلی را ارائه کند.

منبع: زومجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *